W co uzbrojona jest straż pożarna? Jest kilka służb mundurowych, które nieodmiennie budzą respekt, a…
Rekuperacja mechaniczna – co to jest i jakie posiada zalety?
Nowoczesne izolowane i szczelne budownictwo potrzebuje czegoś więcej niż naturalna wentylacja. Rekuperacja mechaniczna – co to jest i jakie posiada zalety?
Czym dokładniej jest rekuperacja mechaniczna?
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to w uproszczeniu system przeznaczony do usuwania niezdatnego powietrza z pomieszczeń i zastępowania go świeżym powietrzem z zewnątrz. Rekuperacja mechaniczna zapewnia stałą wymianę powietrza przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych.
Podstawowa zasada działania rekuperatora polega na pobieraniu energii cieplnej z powietrza wysysanego z mieszkania. Następnie energia ta przekazywana jest świeżemu powietrzu, które jest pobierane z zewnątrz. Takie działanie ma na celu poprawić jakość powietrza w mieszkaniu i zmniejszyć straty cieplne spowodowane złą wentylacją. System rekuperacji usuwa wilgoć, zalegający dwutlenek węgla i przykre zapachy z pomieszczeń, zapewniając jednocześnie świeże, wentylowane powietrze z zewnątrz.
Rekuperacja mechaniczna – w miejscach gdzie naturalna wentylacja nie spełnia wymogów
Tradycyjne budownictwo powoli przechodzi w zapomnienie. Na jego miejscu pojawiają się nowe, energooszczędne budynki, które zużywają znacznie mniej energii. Z tego względu kwestie poprawnej wentylacji stają się coraz popularniejsze. Nic więc dziwnego, że chęci związane z uzyskaniem maksymalnej szczelności ścian i okien wymagają zastosowania nowatorskich środków. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest jednym z nich.
Aby dom spełniał wszystkie możliwe standardy energooszczędności, konieczne jest ograniczenie strat wywołanych naturalną wentylacją. Nie działająca na zasadzie różnic ciśnienia i temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku może spowodować ogromne straty finansowe. Dlaczego tak jest? Na taką wentylację negatywnie wpływają wszystkie nieszczelne otwory w domu i wiatr, który nasila wentylowanie powietrza w mieszkaniu.
Naturalna wentylacja sama w sobie nie generuje kosztów, ale wpływa na wzrost kosztów ogrzewania. Koszty te wzrastają, ponieważ mieszkańcy nie mają kontroli nad ilością dostarczanego do domu świeżego powietrza. Rekuperator powietrza został stworzony w celu odzyskiwania ciepła i jako konkretny sposób na stworzenie zdrowego, umiarkowanego klimatu w pomieszczeniach.
Na czym polega proces działania rekuperacji mechanicznej?
Cały system rekuperacji składa się z wielu integralnych części, centrali wentylacyjnej oraz kanałów dolotowych i wywiewnych sterujących wymianą powietrza. Centralna część mechanizmu wentylacyjnego jest głównym elementem rekuperacji z odzyskiem ciepła. Jest to urządzenie zasilane elektrycznie, które w systemach wentylacji pobiera świeże powietrze i wyciąga te zużyte. Podłączone do dobrze zaprojektowanego systemu wentylacji zapewnia odzysk ciepła, zmniejszając zużycie energii w domu.
Najważniejszą częścią rekuperatora jest wymiennik ciepła, który znajduje się pośrodku urządzenia. Wraz z wymiennikiem ciepła ważnym systemem są także filtry, które znajdują się po obu stronach urządzenia. Oczyszczają one powietrze z kurzu i innych zanieczyszczeń. To dzięki działaniom filtrów powietrze trafiające do mieszkania jest czyste i świeże.
Rekuperatory mechaniczne zasilane są energią elektryczną, jednocześnie odzyskują jej znaczną część przez zastosowanie energooszczędnych technik. Energia odzyskiwana jest w następujący sposób. Gdy zimne powietrze przechodzące przez rekuperator podgrzewa się, redukuje to tym samym potrzebną energię do uzyskania optymalnej temperatury.
Warto pamiętać, iż montaż rekuperacji mechanicznej powinien być dostosowany do różnorodnych cech architektonicznych budynku. Jeśli rekuperator będzie miał zbyt małą moc, to sprawność całego układu będzie niewystarczająca. Rekuperator umiejscowiony w źle położonym pomieszczeniu może doprowadzić do wentylowania niskiej jakości i dużych kosztów energetycznych. Z tego względu należy ostrożnie przyjrzeć się układowi pomieszczeń i przebiegowi kanałów wentylacyjnych.
Czy stosowanie rekuperatora mechanicznego opłaca się?
Trudno jednoznacznie określić, jak opłacalne jest stosowanie systemu rekuperacji. Zależy to od kilku czynników. Wydajność danego modelu, jego sprawność i możliwości energooszczędne to najważniejsze czynniki warte wzięcia pod uwagę. Jednak niezależnie od nich, można śmiało powiedzieć, że system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to rozsądna, pozwalająca zaoszczędzić decyzja. Opłacalność rekuperatora mechanicznego da o sobie znać w domach. Jeśli w domu źródłem ciepła jest piec na opał, gazowy czy posiadane jest miejskie ogrzewanie – inwestycja na pewno się zwróci.
Rekuperacja mechaniczna jako dobry sposób na ciepłe mieszkanie
Ostatnie lata przyzwyczaiły nas do zwiększenia uwagi co do standardów energetycznych budynków mieszkalnych. Domy energooszczędne coraz częściej stosują nowoczesne rozwiązana konstrukcyjne, przyczyniające się do oszczędzania energii. Mowa tutaj, choćby o wentylacji mechanicznej z rekuperacją.
Co więcej, system rekuperacji można zainstalować w prawie każdym domu. Wysokiej jakości rekuperator z nowoczesnym systemem oraz prawidłowym montażem pozwoli na cieszenie się świeżym powietrzem przez cały rok. Warto pamiętać, że połączenie rekuperacji z systemami powietrznych pomp ciepła jest pierwszym krokiem w zadbaniu o oszczędny, nowoczesny dom.
Polecamy także
-
W co uzbrojona jest straż pożarna?
-
Co to znaczy słowo geologia?
Co to znaczy słowo geologia? Badania geologiczne gruntu są wyjątkowo rozpowszechnione, ale nie każdy wie…
-
Co to jest pianka neoprenowa i gdzie można ją kupić?
Co to jest pianka neoprenowa i gdzie można ją kupić? Pianka neoprenowa bardzo dobrze nadaje…
-
Marihuana lecznicza - co leczy?
Marihuana lecznicza - co leczy? Marihuana jest suszem z roślin konopi, który przez wielu traktowany…
-
Pomoc drogowa - jakie prawo jazdy?
Pomoc drogowa - jakie prawo jazdy? Wiele osób chciałoby spróbować swoich sił w pomocy drogowej,…