Czym zajmuje się podologia? Piękne stopy to wizytówka nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Każdy…
Czym zajmuje się lekarz dermatolog? Chyba każdy marzy o tym, by jego skóra była miękka i gładka. Kupujemy więc kremy, używamy różnych olejków, stosujemy nawilżacze. Bardzo ostrożnie dobieramy kosmetyki, chcąc, by nasze ciało było jak najpiękniejsze. Czasami się to nie udaje: wtedy z pomocą przychodzi lekarz dermatolog. Oczywiście, nie znaczy to, że jak za pomocą magicznej różdżki odmieni on od razu skórę, ale na pewno pomoże w wielu przypadkach.
Dermatologia na pomoc Twojej skórze
Przyjęło się, że lekarz dermatolog najczęściej pomaga przy trądziku. Tak, udanie się do niego w sprawie przetłuszczającej się cery pozwoli uniknąć kompleksów spowodowanych zniekształconą pryszczami twarzą. Podłoże takiego stanu rzeczy może wynikać z różnych rzeczy: nieprawidłowego działania gospodarki hormonalnej lub bakterii. W przypadku tego pierwszego, lekarz dermatolog zleci badania hormonów, w przypadku drugiego – zapisze antybiotyk. Może również podać swoje uwagi co do diety, zaproponować na przykład ograniczenie cukrów. Czasami zły wygląd skóry jest efektem leków, które przyjmujemy, dlatego podczas wywiadu koniecznie musimy mu powiedzieć, co zażywamy. Przyczyną wielu chorób skóry mogą być alergie czy nawet nasza własna genetyka!
Choroby dermatologiczne
Dermatologia jest fascynującą dziedziną i nie zajmuje się wyłącznie skórą twarzy, jak mogłoby się niektórym wydawać. Lekarz dermatolog leczy również choroby weneryczne, czyli te przenoszone drogą płciową. Zajmuje się także leczeniem łupieżu, łysienia, pomaga zwalczyć nadmierną potliwość, opryszczkę, rumienie, kurzajki, świerzb, odleżyny… słowem absolutnie wszystko, co miało kontakt z naszym ciałem od zewnątrz, także na głowie. Wielu ludzi, gdy wypadają im włosy, błędnie wybiera się do fryzjera (!), sądząc, że ten im pomoże. Tymczasem to lekarz dermatolog zna odpowiedzi na wszystkie ich pytania.
Standardowa wizyta u doktora polega na obejrzeniu, a następnie zbadaniu skóry dermatoskopem. Czasami konieczne są również badania laboratoryjne. Dzięki temu specjalista wie, co nam dolega i jest w stanie odróżnić kaszaka od włókniaka, zwłaszcza wtedy, kiedy takie znamiono może . Lekarz dermatolog zajmuje się również pieprzykami. Te pozornie niegroźne znamiona mogą okazać się źródłem prawdziwych problemów, jeśli zaczną rosnąć, coś będzie się z nich sączyło, albo po prostu będą wyglądały niepokojąco. Oprócz dermatoskopu używa się czasem kamery cyfrowej, która pozwala na zrobienie bardzo dokładnego badania. Jeśli chodzi o usuwanie pieprzyków i innych znamion, dokonać tego może jeden z dwóch specjalistów. Albo zrobi to sam lekarz dermatolog, albo dostaniemy skierowanie do chirurga onkologa. Nie ma się jednak co bać – nie chodzi o to, że mamy raka i zaraz zostaniemy skierowani na chemioterapię, ale onkolog będzie mógł w prosty i bezpieczny sposób usunąć przebarwienie zanim zrobi się ono złośliwe. Zazwyczaj usuwa się je w sposób laserowy, ale są też inne metody: może być to ciekły azot, wyłyżeczkowanie lub elektrokoagulacja. Do tego lekarz poleci nam, jak pielęgnować zmieniony chorobowo fragment skóry.
Profilaktyka u dermatologa
Lekarz dermatolog powinien być odwiedzany także profilaktycznie, nie tylko wtedy, kiedy na skórze pojawi się coś niepokojącego. Jeśli ktoś ma jasną, łatwo ulegającą poparzeniom słonecznym cerę, powinien po wakacjach zawsze udać się do specjalisty, choćby kontrolnie. Jeśli przebywaliśmy w lesie, a następnie ugryzł nas kleszcz, możemy chcieć sprawdzić, czy nie zostawił nam czegoś „na odchodne”. Do dermatologa warto się przejść także po wakacyjnych ablucjach w publicznych basenach. Nie wszyscy tam dokładnie dbają o higienę, a chorób jest sporo. Nie ma co czekać na to, aż pojawi się choroba! Z kolei wiosną wielu ludzi ma tendencję do zapadania na różnego rodzaju alergie.
Co warto zrobić przed wizytą u dermatologa? Oczywistą radą jest zadbanie o higienę osobistą. Jeśli mamy trądzik, nie powinniśmy przykrywać go za pomocą makijażu – utrudnimy tylko pracę lekarzowi. Jeśli chcemy, by zbadano nam skórę głowy, umyjmy włosy, zadbajmy o siebie. Lekarza nie można też okłamywać. Gdy palimy papierosy, spożywamy alkohol, leczyliśmy ostatnio inną chorobę – trzeba go koniecznie o tym powiadomić. Ponieważ zajmuje się on także chorobami wenerycznymi, należy wykazać się zaufaniem i odpowiedzieć na wszystkie pytania, nawet, jeśli będą wydawały się krępujące. Lekarz dermatolog to taki sam doktor, jak wszyscy inni, obowiązuje go tajemnica lekarska, musi też potraktować pacjenta i jego problem z wyrozumiałością i szacunkiem. Dobry specjalista na pewno nie będzie oceniał naszych, nawet tych czasem kiepskich, wyborów życiowych.
Oczywiście, przyda się też skierowanie od lekarza rodzinnego. Możemy jednak skierować się też na wizytę prywatną, unikniemy stania w kolejkach, ale będziemy musieli zapłacić. To na szczęście niewysoki koszt!
Do dermatologa powinniśmy się również udać wtedy, kiedy chcemy usunąć blizny, szpeczące znamiona albo tatuaż. Chociaż chirurg sam nas najpierw zbada, dodatkowe badania u specjalisty mogą być bardzo pomocne. Zwłaszcza, jeśli nie jesteśmy pewni, czy zabieg będzie dla nas w stu procentach bezpieczny.
Polecamy także
-
Czym zajmuje się podologia?
-
Czym jest serwer?
Czym jest serwer? Aby firma lub przedsiębiorstwo mogło zasłynąć w internecie, niezbędne okaże się posiadanie…
-
Pomoc prawna przy ubieganiu się o odszkodowanie
Pomoc prawna przy ubieganiu się o odszkodowanie - każdy, kto miał wypadek lub doznał urazu,…
-
Dlaczego warto zdecydować się na garnitury na miarę?
Dlaczego warto zdecydować się na garnitury na miarę? Istnieje powiedzenie, że każdy mężczyzna dobrze wygląda…
-
Sprzedaż mieszkań – Bukowe, Szczecin – zakochaj się w pięknie!
Sprzedaż mieszkań – Bukowe, Szczecin – zakochaj się w pięknie! Człowiek może być naprawdę szczęśliwy…