Co to znaczy słowo geologia? Badania geologiczne gruntu są wyjątkowo rozpowszechnione, ale nie każdy wie…
Co należy dobrze przemyśleć, przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej?
Co należy dobrze przemyśleć, przed rozpoczęciem inwestycji budowlanej? Budowa domu zawsze jest bardzo stresującym przedsięwzięciem. Dla większości gospodarstw domowych jest to jedyne takie przedsięwzięcie w życiu, ponieważ, zwyczajnie generuje tak wysokie koszty, że stać nas na podjęcie się takiego zobowiązania finansowego tylko raz w życiu. Z tego też powodu chcemy, aby nasz dom był z jednej strony jak najlepszy, a z drugiej jak najtańszy, aby zobowiązanie kredytowe było spłacone jak najszybciej.
Większość decyzji, jakie ostatecznie wpływają na kształtowanie budżetu inwestycji budowlanej, jest podejmowanych na etapie wyboru projektu budowlanego, a następnie na etapie kupna działki budowlanej. Warto wiedzieć, na co przede wszystkim zwrócić uwagę podczas tych etapów.
Wybór działki budowlanej
Wybór działki budowlanej powinien być pierwszym etapem rozpoczęcia inwestycji budowlanej, ponieważ często to, jaką mamy działkę, determinuje to, czy wybrany przez nas projekt będzie można na niej zrealizować. Lepiej jest więc najpierw wybrać działkę, a potem projekt, jak się jednak okazuje, wybór działki nie może być całkowicie odseparowany od projektu. Mowa tutaj o tym, że wybierając niektóre technologie budowlane, możemy kupić tańszą działkę. Mowa jest tutaj głównie o nośności działki. Domy drewniane lub szkieletowe mają zdecydowanie mniejszą masę, przez co czasem nie wymagają fundamentu, a grunt może mieć obniżoną nośność. Szukając działki dobrze więc mieć, choć ogólny zarys tego, w jakiej technologii chcemy zbudować dom, ponieważ koszt działki można znacznie ograniczyć.
Sprawy związane z samą działką, oprócz nośności wymienionej wyżej, to na pewno są:
– powierzchnia działki budowlanej,
– uzbrojenie w media,
– opinia hydrologiczno-geologiczna,
– plan zagospodarowania przestrzennego lub jego brak.
Wszystkie one mogą mieć wpływ na to, ile działka finalnie będzie nas kosztować. Działki w dobrej lokalizacji, które mają komplety wymienionych wyżej rzeczy, zawsze będą sporo droższe, niż działki „dziewicze”, które są jedynie przekwalifikowane na działki budowlane. Resztę formalności i badań musimy wykonać sami, co oczywiście należy doliczyć do ceny działki budowlanej. Najwięcej może nas jednak uzbrojenie działki w media. Jeśli wodę, prąd i gaz musimy pociągnąć ze znacznej odległości, wtedy koszty z tym związane mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, czego nie zawsze się spodziewamy.
Wybór technologii budowlanej
Wybór technologii budowlanej ma chyba największy wpływ na to, jakie koszty są związane z budową. Do wyboru obecnie mamy kilka dobrze dopracowanych technologii budowlanych, co w porównaniu z sytuacją sprzed ok. 20 lat jest bardzo dużym postępem. Technologia budowlana ma wpływ nie tylko na koszty, ale również na to, jak nam się będzie w domu mieszkało. Dla przykładu można opisać, jaki wpływ na komfort mieszkania ma kwestia pojemności cieplnej domów. Dom murowany ma dużą pojemność cieplną, a szkieletowy małą. Oznacza to, że dom szkieletowy szybciej się wychładza, jeśli wyłączyć w nim ogrzewanie, ale szybko się również nagrzeje. Z domem murowanym jest całkowicie odwrotnie. W zależności od tego, jaki tryb życia prowadzimy, taki dom będzie nam bardziej pasował. Najczęściej we współczesnych czasach, domy szkieletowe bardziej zaczynają odpowiadać potrzebom ludzi. Wracając do kwestii samych kosztów budowy, musimy również uwzględnić to, że domy szkieletowe są ok. 50% tańsze niż domy murowane, a dodatkowo można je wybudować w trzy miesiące, podczas gdy standardowy czas budowy domu murowanego wynosi 12 miesięcy (jeśli pogoda sprzyja).
Budowa dachów
Budowa dachów może mieć również niebagatelny wpływ na to, ile dom będzie finalnie kosztował oraz jakie koszty eksploatacyjne będzie generował. Patrząc z punktu widzenia budowy oraz konstrukcji najbardziej opłaca się budowa dachów jednospadowych. W następnej kolejności jest budowa dachów dwuspadowych, a najmniej korzystnie wypada budowa dachów wielospadowych. Budując dach jednospadowy, oszczędzamy zarówno materiały, takie jak elementy konstrukcyjne więźby dachowej oraz materiał służący za pokrycie dachu. Dodatkowo izolując dach jednospadowy, zużyjemy najmniej materiału izolacyjnego, a sama jego budowa będzie również dużo szybsza. Analogicznie dachy dwuspadowe i wielospadowe będą droższe, oraz bardziej pracochłonne, przy czym dach wielospadowy generuje mniejsze koszty niż dach wielospadowy. Z dachem wiąże się również kwestia izolacji termicznej oraz ewentualnego montażu paneli fotowoltaicznych. Izolacja dachów o prostej konstrukcji jest tańsza z punktu widzenia wykonania oraz materiałów, ale należy pamiętać również o tym, że dachy o mniejszej powierzchni tracą mniej ciepła, a im prostsza konstrukcja dachu, tym mniej mostków termicznych, które trzeba likwidować. Kwestia paneli fotowoltaicznych (czyli czy je montować, czy nie) nie musi być rozstrzygana od razu, ale warto ją brać pod uwagę, kiedy planujemy dom. Jeśli w przyszłości chcielibyśmy mieć na dachu panele, to dobrze byłoby, aby dach był ustawiony optymalnie względem stron świata, a sam dach miał również optymalną powierzchnię.
Polecamy także
-
Co to znaczy słowo geologia?
-
Jak należy przygotować plik do sitodruku
Jak należy przygotować plik do sitodruku - kiedy masz w planach zadrukowanie dużej powierzchni, lub…
-
Marihuana lecznicza - co leczy?
Marihuana lecznicza - co leczy? Marihuana jest suszem z roślin konopi, który przez wielu traktowany…
-
W co uzbrojona jest straż pożarna?
W co uzbrojona jest straż pożarna? Jest kilka służb mundurowych, które nieodmiennie budzą respekt, a…
-
Co warto wiedzieć o roletach dzień noc?
Co warto wiedzieć o roletach dzień noc? Właściwy system osłon do naszych okien odgrywa ważną…