Co warto wiedzieć o roletach dzień noc? Właściwy system osłon do naszych okien odgrywa ważną…
Folie do telefonów. Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć
Folie do telefonów. Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć – gdy kupujemy nowy telefon komórkowy chcemy, aby jak najdłużej pozostał w idealnym stanie. By uniknąć zarysowań, zabrudzeń i drobnych uszkodzeń mechanicznych stosujemy więc ochronne folie na telefon. Muszą być one dostosowane do modelu i rozmiaru telefonu komórkowego.
Folie na telefon mają swoją historię
Alternatywą wobec folii ochronnych są płytki ze szkła hartowanego. Są one jednak cięższe i droższe, a także bardziej rzucają się w oczy – większość osób wybiera więc folie na telefon. Folie do telefonów nie są przy tym nowym wynalazkiem: już w 1968 roku wynaleziono, a nawet opatentowano w Niemczech ochronne folie na ekrany telewizorów, od których wywodzą się współczesne folie na telefon. Jeszcze przed rozpowszechnieniem się smarfonów folie ochronne stosowano na palmtopach i pagerach, urządzeniach dzisiaj już zapomnianych. Wiązało się to z faktem, że palmtopy obsługiwało się za pomocą rysika, który mógł łatwo uszkodzić delikatne ekrany LCD.
Folie ochronne jako zabezpieczenie telefonów komórkowych
Folie do telefonów służą przede wszystkim zabezpieczeniu samego ekranu, rzadziej spotyka się folie zabezpieczające większe powierzchnie urządzenia. Część folii do telefonów dostępnych na rynku dedykowana jest dla konkretnych modeli telefonów, inne to folie uniwersalne, występujące w rozmiarach standardowych. Folie dedykowane cechują się dokładniejszym wykrojem i lepiej oddają zaokrąglenia typowe dla danego modelu, nie stwarzają też ryzyka zakrycia głośników. Najczęściej stosuje się folie samoprzylepne, przyklejane bezpośrednio do ekranu telefonu. Najlepsze z nich cechują się dużą przejrzystością, nie usuwają substancji ochronnych, którymi pokrywa się ekrany telefonów i nie pozostawiają na ekranie żadnych zabrudzeń. Rzadziej spotyka się folie montowane za pomocą magnesów: stosuje się je raczej do ochrony ekranów laptopów, szczególnie MacBooków. Sztywne folie na telefon nie tylko chronią ekran przed zarysowaniami, ale także w pewnym stopniu zabezpieczają go przed rozbiciem.
Rodzaje folii do telefonów i stosowane materiały
Ceny folii na telefony ulegają dużym wahaniom. Wiele z nich kosztuje grosze, istnieją jednak także droższe folie na telefon, wykonane z lepszych materiałów. Zestaw dwóch arkuszy folii wysokiej jakości kosztuje około 20 złotych. Folie takie pokryte warstwą substancji oleofobowej. Powłoka oleofobowa uniemożliwia osadzanie się na folii warstwy tłuszczu, dzięki czemu nie ma na niej nieestetycznych odcisków palców. Większość folii do telefonów wykonuje się przy tym z PET (politereftalanu etylenu), bardzo popularnego tworzywa sztucznego. Mniej popularnym, ale lepszym materiałem jest TPU (poliuretan termoplastyczny). Cechuje się on dużą odpornością na zatłuszczenia i zarysowania, a także lepszą elastycznością i przejrzystością, niż PET. Folie do telefonów rzadko różnią się natomiast grubością: niemal wszystkie mają grubość około 0,1 mm. Istnieje także rozwiązanie pośrednie pomiędzy folią na telefon a szkłem hartowanym – elastyczny materiał hybrydowy FlexiGlass. Innym nowoczesnym rozwiązaniem są folie hydrożelowe, nadające się zwłaszcza do wyświetlaczy o zakrzywionych i nietypowych powierzchniach. Folie na telefon różnią się także twardością. Opracowano specjalistyczną klasyfikację branżową twardości folii, nazywaną skalą Mohsa. Skala Mohsa określa właściwości mechaniczne folii oznaczeniami od H1 do H10.
Nakładanie folii na telefon
Nakładanie folii na telefon jest raczej pracochłonną czynnością – naklejanie wymaga pewnej precyzji. Przed zastosowaniem folii musimy dokładnie oczyścić wyświetlacz. W wielu arkuszy dołącza się dwie przeznaczone do tego celu ściereczki – dezynfekującą i przeciwpyłową. Jeśli ich nie posiadamy, możemy użyć zwykłych ściereczek z mikrofibry. Oczyszczenie ekranu zapobiega to tworzeniu się odkształceń, przede wszystkim niewielkich bąbelków powietrza. Odkształcenia nie tylko są nieestetyczne, ale także utrudniają korzystanie z ekranu dotykowego. Warto zaopatrzyć się w kilka folii, nieudana próba naklejenia niemal zawsze prowadzi bowiem do deformacji. Folię na telefon trzeba więc nakleić prawidłowo już za pierwszym razem. Po naklejeniu folii należy ją wygładzić: do niektórych arkuszy dołącza się specjalną kartę wygładzającą. Innym sposobem ułatwienia montażu są naklejki pozycjonujące. Istnieją również folie nakładane na mokro, w których nie występuje ryzyko powstania bąbelków powierza. Ze względu na trudności z nakładaniem folii, warto powierzyć tę czynność pracownikom punktów naprawy telefonów komórkowych.
Ozdobne i matowe folie do telefonów
Większość użytkowników smartfonów poszukuje folii bezbarwnych, o możliwie największym stopniu przejrzystości. Na rynku istnieją jednak także folie ozdobne i nietypowe. Niektóre z nich to przejrzyste folie z delikatnym odcieniem kolorystycznym, a także folie matowe, zmniejszające połysk ekranu przy silnym nasłonecznieniu. Inne to folie na telefon z delikatnym kolorowym obramowaniem, które nie zaburza widoczności.
Polecamy także
-
Co warto wiedzieć o roletach dzień noc?
-
Modne pufy do salonu
Funkcjonalność pomieszczeń w domu czy mieszkaniu jest priorytetem podczas urządzania wnętrz. Kolejnym ważnym czynnikiem jest…
-
Jakie zasilanie do pompy ciepła?
Jakie zasilanie do pompy ciepła? Termin pompy ciepła odnosi się do grupy technologii, które obejmują…
-
Jak należy przygotować plik do sitodruku
Jak należy przygotować plik do sitodruku - kiedy masz w planach zadrukowanie dużej powierzchni, lub…
-
Jaka powinna być farba do dachu?
Jaka powinna być farba do dachu? Dach jest elementem najbardziej charakterystycznym dla każdego domu. Przez…