Jak zrobić najazd do autolawety? To pytanie zadaje sobie każdy, który po raz pierwszy korzysta…
Jak należy przygotować plik do sitodruku

Jak należy przygotować plik do sitodruku – kiedy masz w planach zadrukowanie dużej powierzchni, lub chcesz nanieść nadruk na jakieś opakowanie, np. kartonowe, drewniane, plastikowe lub metalowe – wtedy przydatny może okazać się sitodruk. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio przygotować plik, na którym znajduje się wydruk. Jak dokonać odpowiedniego przygotowania takiego pliku? Przekonaj się o tym czytając poniższy artykuł.
Czym jest sitodruk?
Zacznijmy od tego czym jest sitodruk. Sitodruk, inaczej zwany drukiem sitowym, to technika, w której najważniejszą rolę odgrywa sito. Dzięki niemu możliwe jest wykonanie dowolnego wzoru, który zostanie następnie przeniesiony na materiał drukarski. Sitodruk polega na nałożeniu drobnej siatki na szablon, który skonstruowany jest tak, aby farba przenikała wyłącznie przez niezakryte miejsca, a następnie przetłoczeniu farby przez siatkę na materiał. Proces ten może być wykonywany ręcznie lub przy pomocy specjalnych pras sitodrukowych.
Z racji na dużą ilość farb możliwe jest uzyskanie niezwykle wyrazistych i w pełni nasyconych kolorów, jednak istnieje ograniczenie co do jednorazowej ilości kolorów użytych w znakowaniu. Dla jednego logotypu możliwe jest uzyskanie pięciu odcieni kolorystycznych. Do każdej barwy trzeba wykonać matrycę, przez co generowane są dodatkowe koszty. Nie są one jednak aż tak bardzo odczuwalne, gdy nakłady druku są duże. W przypadku kiedy chcemy uzyskać efekt przejścia tonalnego możemy skorzystać z sitodruku rastrowego – jest to taki rodzaj sitodruku, w którym nacisk na matrycę jest zmienny, przez co powstaje efekt załamania kolorystycznego.
Kiedy stosuje się sitodruk?
Sitodruk najczęściej stosowany jest w przypadku, kiedy powierzchnia, na którą ma być naniesiony nadruk jest bardzo duża, lub gdy nadruk ten ma znajdować się na jakiejś bryle, np. pudełku, figurce itp. Dzięki zastosowaniu tej metody wzory można nanosić na: plastik, karton, folie, drewno, tkaniny czy też metale. Dużą zaletą drukowania za pomocą sitodruku jest to, że odbitki są odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne oraz promieniowanie UV. To sprawia, że jest on używany głównie do pokrywania elementów, które są na nie narażone – np. bilbordy. Ponadto, techniki tej używa się także do zadrukowywania takich produktów jak: koperty, torby foliowe, torby papierowe czy etykiety.
Jak prawidłowo przygotować plik do sitodruku?
Zgodnie z powszechnie przyjętymi standardami, każdy plik, który wysyłamy do drukarni cyfrowej powinien być wcześniej odpowiednio przygotowany, aby nadawał się do realizacji zamówienia. W celu zachowania odpowiedniej jakości sitodruku należy mieć na uwadze: rozdzielczość, format oraz zagospodarowanie spadów i marginesów. Jeżeli zdecydujesz się na wykonanie sitodruku musisz dostarczyć gotowy projekt w jednym ze standardowych formatów akceptowanych przez drukarnię, np.
- .ai
- .cdr
- .png
- .jpg
Odpowiedni dobór formatu tła jest szczególnie istotny, gdy przekazywany do druku obrazek nie posiada tła – i chcemy, żeby tak zostało. Jeżeli zostanie on zapisany w formacie .jpg to w pliku powstanie białe tło. Aby uniknąć takiej sytuacji grafikę należy zapisać w formacie.png

Przy sitodruku można wykorzystywać bitmapy, jednak podstawowym warunkiem jest dostarczenie projektu, którego rozdzielczość będzie odpowiednio duża -tj. na poziomie 300 dpi. Materiały, które zostaną dostarczone w mniejszej rozdzielczości również mogą zostać wykorzystane do druku, ale ich jakość nie będzie satysfakcjonująca. Przykładowo przy 200 dpi i większym formacie może zdarzyć się, że pojawią się plamy powstałe ze sztucznie namnożonych pikseli.
Właściwe przygotowanie pliku zapewnia gwarancję dobrej jakości wydruku. Często zdarza się, że przesłana przez klienta grafika jest nieodpowiedniej rozdzielczości – przez co staje się nieostra lub uwidaczniają się na niej piksele. Teksty zamieszczone w pliku przekazywanym do druku powinny być zamienione na krzywe i nie mieć obrysów wykonanych z grubych linii. Ponadto poszczególne kolory nie powinny na siebie nachodzić. Jeżeli zależy nam na nadruku z wielokolorowego rozbarwienia – EPS lub PSD to każdy kolor powinien znajdować się w oddzielnym kanale – niektóre drukarnie oferują możliwość przygotowania rozbarwienia przez grafików.
Kiedy wszystkie zalecenia zostaną prawidłowo zastosowane to jakoś sitodruku będzie zgodna z oczekiwaniami klienta, jeżeli natomiast postanowi on pomimo wskazówek wysłać plik w nieodpowiednim formacie, lub o nieodpowiednich wymiarach, to musi liczyć się on z przykrymi konsekwencjami, np. w postaci rozpikselowanego wydruku.
Proces sitodruku
Kiedy plik będzie odpowiednio przygotowany do druku można przystąpić do zadrukowywania powierzchni. Następuje ona w czterech prostych krokach:
- Przygotowanie pliku przez grafika – odseparowaniu kolorów, ponieważ dla każdego z nich przygotowana musi być osobna klisza i matryca.
- Przygotowanie sita – sito należy pokryć emulsją światłoczułą a następnie wraz z kliszą naświetlić światłem UV.
- Wykonanie nadruku – farba zostaje przeciśnięta przez te obszary sita, które zostały wcześniej wypłukane.
- Utrwalenie nadruku – wygrzewanie, dla uzyskania lepszej trwałości nadruku.
Polecamy także
-
Jak zrobić najazd do autolawety?
-
Uchwyt samochodowy do smartfona – jak używać go bezpiecznie?
Uchwyt samochodowy do smartfona – jak używać go bezpiecznie? Używanie telefonu w czasie jazdy może…
-
Jak wybrać kołdry i poduszki do pokoju dziecięcego?
Jak wybrać kołdry i poduszki do pokoju dziecięcego? Sen jest niezwykle ważną aktywnością w życiu…
-
Modne pufy do salonu
Funkcjonalność pomieszczeń w domu czy mieszkaniu jest priorytetem podczas urządzania wnętrz. Kolejnym ważnym czynnikiem jest…
-
Jak rozładować kontener morski ze statku oraz jak wydobyć z niego zawartość?
Jak rozładować kontener morski ze statku oraz jak wydobyć z niego zawartość? Żegluga morska stanowi…