Pomoc drogowa - jakie prawo jazdy? Wiele osób chciałoby spróbować swoich sił w pomocy drogowej,…
Skrytki depozytowe – pomoc w przechowywaniu cennych przedmiotów?

Skrytki depozytowe – pomoc w przechowywaniu cennych przedmiotów? Skrytki depozytowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Możemy przechowywać w nich ważne dla nas przedmioty lub dokumenty. Wszystko bez strachu, że ktoś je ukradnie, ponieważ ryzyko utraty zawartości skrytki jest niezwykle niskie. W zależności od miasta oraz banku musimy liczyć się z innymi opłatami za jej wynajem. Przeciętnie skrytka depozytowa w Warszawie, udostępniona na rok kosztuje kilkaset złotych. Czy warto z niej skorzystać?
Skrytki depozytowe
Zanim podejmiemy decyzję o wynajęciu skrytki warto zainteresować się tym, w jaki sposób one funkcjonują, jakich kosztów powinniśmy się spodziewać, kto może otworzyć naszą skrytkę w banku oraz jakie przedmioty warto w niej umieścić.
Skrytki depozytowe znajdują się w bankach. Niestety nie ma ich wiele, ponieważ dla wielu banków zabezpieczanie oraz utrzymywanie skrytek jest nieopłacalne. Jeśli więc jesteśmy zainteresowani wynajmem jednej, musimy poszukać informacji o tym, w którym banku są umieszczone depozyty oraz w którym oddziale.
Funkcjonowanie oraz dostęp
Skrytki depozytowe znajdują się w konkretnych oddziałach bankowych, w wyznaczonym i specjalnie zabezpieczonym miejscu. Dostępu do nich zawsze pilnuje pracownik oddziału i to on prowadzi klienta do specjalnego pomieszczenia, w którym umieszczone są depozyty. Dostępu do nich chronią dwa klucze. Pierwszy z nich posiada osoba pracująca w banku i to ona otwiera drzwi prowadzące do depozytów. Drugi klucz natomiast jest własnością klienta i otwiera on bezpośrednio naszą skrytkę. Bank nie posiada duplikatu tego klucza, jeśli więc go zgubimy, musimy na własny koszt wezwać ślusarza.
Funkcjonowanie depozytów opiera się na umowie najmu. Klient zainteresowany posiadaniem własnej skrytki podpisuje umowę z bankiem. Mamy możliwość wybrać rozmiar (w zależności od tego, co zamierzamy przechowywać w skrytce) oraz czas wynajmu. Umowy możemy podpisywać na okres tygodnia, miesiąca, roku… Czasami posiadamy również możliwość wynajęcia depozytu na jeden dzień. Wszystko zależy od banku, z którym podpisujemy umowę.
Skrytki depozytowe – kto może je otworzyć?
Błędnym myśleniem jest założenie, że naszą skrytkę depozytową możemy otworzyć tylko my sami. W kilku konkretnych przypadkach bank ma obowiązek udostępnić służbom i organom ścigania nasz depozyt – jeśli istnieje podejrzenie, że przechowujemy w nim niezgodne z umową przedmioty, rzeczy pochodzące z kradzieży lub przemytu, czy też materiały wybuchowe. Skrytki depozytowe w Warszawie i całym kraju ją zabezpieczane przed złodziejami i innymi niepożądanymi osobami. Jeśli jednak istnieje podejrzenie przestępstwa lub toczy się postępowanie komornicze, dostęp do naszej skrytki otrzymują:
- Centralne Biuro Antykorupcyjne
- funkcjonariusze policji
- komornik
- prokurator
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
- Służba Celna
- Straż Graniczna
Również w sytuacji, w której zalegamy z płatnościami za wynajem skrytki, a nadal z niej korzystamy bank może ją otworzyć. Początkowo otrzymamy upomnienie do zapłaty lub prośbę zwrotu swojego klucza. Jeśli jednak nie wykonamy poleceń, bank otworzy nasz depozyt.
Bezpieczeństwo

Wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem swoich przedmiotów umieszczonych w skrytkach. Kojarzymy napady i kradzieże, które widzieliśmy w oglądanych filmach akcji i myślimy o tym, czy takie incydenty często się zdarzają. Czy nawet w Warszawie nasze skrytki depozytowe są bezpieczne? Napady, podczas których depozyty są rabowane zdarzają się niezwykle rzadko. Istnieje jednak niebezpieczeństwo wystąpienia pożaru lub innej katastrofy, podczas której stracimy nasz depozyt. W takiej sytuacji bank jest zobowiązany do rekompensaty poniesionych strat i wypłacenia klientowi kilku średnich krajowych, które corocznie ustalane są przez GUS.
Bank nie wie i nie może sprawdzić, jakie przedmioty przechowujemy w swoim depozycie. Czasami podajemy jedynie przybliżoną wartość rzeczy umieszczonych w skrytce, ale podczas chowania ich pracownik nie wie, co się tam znajduje. Jak zostało wspomniane na początku, pierwsze drzwi do pomieszczenia otwiera osoba pracująca w banku, jednak podczas korzystania ze swojej skrytki jesteśmy sami w pokoju. Nikt więc nie widzi, co chowamy do niej.
Co możemy schować w skrytce?
Jeśli czujemy, że z jakiegoś powodu część naszych rzeczy lub dokumentów będzie znacznie bezpieczniejsza w depozycie, niż w naszym domu, to możemy pomyśleć o umieszczeniu w nim:
- biżuterii
- papierów wartościowych
- dokumentów
- złota
- metali szlachetnych
- przedmiotów kolekcjonerskich
- pamiątek rodzinnych
Nie możemy natomiast przetrzymywać w depozycie:
- produktów, które się psują
- materiałów wybuchowych
- narkotyków
- broni
- substancji radioaktywnych
- przedmiotów pochodzących z przestępstwa.
Czy warto?
Biorąc pod uwagę naprawdę wysokie bezpieczeństwo skrytek depozytowych oraz stosunkowo niskie opłaty ich najmu warto skorzystać z oferty banków. Dzięki temu nasze przedmioty będą bezpieczne i nie trafią w niepowołane ręce. Będę znacznie lepiej zabezpieczone niż w domowych sejfach, a ryzyko ich utraty jest bardzo małe.
Polecamy także
-
Pomoc drogowa - jakie prawo jazdy?
-
Pomoc prawna przy ubieganiu się o odszkodowanie
Pomoc prawna przy ubieganiu się o odszkodowanie - każdy, kto miał wypadek lub doznał urazu,…