Nowoczesne izolowane i szczelne budownictwo potrzebuje czegoś więcej niż naturalna wentylacja. Rekuperacja mechaniczna - co…
W co uzbrojona jest straż pożarna? Jest kilka służb mundurowych, które nieodmiennie budzą respekt, a przynajmniej zainteresowanie wszystkich obywateli. Powstające coraz częściej filmy obfitują w wypełnione akcją sceny z pracy służb, gdzie ważą się losy ludzi, a po ekranie śmigają kule karabinów. Na co dzień jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak przygotowane są poszczególne służby do pełnienia swoich funkcji i jakim sprzętem operują. Przyjrzyjmy się zatem sprzętowi ppoż, w który wyposażona jest straż pożarna.
Sprzęt ppoż, czyli skrótowa i wygodniejsza nazwa sprzętu przeciwpożarowego, odnosi się do całości uposażenia, z jakiego korzysta straż pożarna, ale również wszystkie podmioty prywatne i firmy, które dbają o bezpieczeństwo swoich budynków. O ile oczywiście nie znajdziemy w przeciętnym garażu wyspecjalizowanego samochodu pożarniczego ze sprzętem ppoż, to gaśnicę już owszem. Jednak jest to jedynie ułamek tego, czym dysponują służby mundurowe.
Pojazdy pożarnicze są używane od tak dawana, że ciężko je nawet datować. Łatwiej jest powiedzieć, że kiedy pojawiły się pierwsze silniki do automobilów, to jednym z podstawowych zastosowań dla nich było stworzenie przenośnych platform gaśniczych. Przenoszenie wody było jedną z podstawowych funkcji większości sprzętów ppoż przez znaczną część historii. Nim dwudziestowieczna chemia zapewniła nam dostęp do lekkich, przenośnych gaśnic specjalistycznych, mogliśmy jedynie polegać na pompowaniu wody z lokalnej studni, dlatego pożary były tak dewastujące.

Na pewno respekt budzi fakt, że większość pojazdów straży pożarnej jest pokrewna sprzętowi, którego używa wojsko polskie. Przykładowo takie modele, jak legendarny już star 266, służyły zarówno w zmechanizowanych oddziałach wojska polskiego, jak i jako wozy strażackie, przewożące sprzęt ppoż i samych strażaków. Wynika to z faktu, że służby te często pracują w niedostępnych rejonach, lub muszą pokonać wiele przeszkód, nim dotrą na miejsce. Niewyobrażalne byłoby stwierdzenie, że nie możemy ugasić jakiegoś pożaru, bo ciężko tam się dostać. Same nadwozia również wykonuje się ze stali nierdzewnej i stopu aluminium, przez co takie pojazdy są niezwykle wytrzymałe i potrafią służyć wiele lat.
Mówi się, że najważniejsze jest wnętrze, a nie wygląd, jak się okazuje, jest tak również w przypadku sprzętu ppoż, który znajduje się we wnętrzu kontenera pożarniczego. Większość ludzi na co dzień widzi jedynie przejeżdżające ciężarówki, które po bokach mają srebrnego, bądź białego koloru zasłony. Za tymi zasłonami, przez które strażacy mają szybko dostęp, znajduje się cały arsenał, służący zarówno gaszeniu pożarów, jak i akcjom ratowniczym, przy wyciąganiu ludzi z sytuacji zagrożenia zdrowia i życia.
Jednym z podstawowych sprzętów ppoż, jakim dysponuje straż pożarna, jest motopompa. Owe narzędzie to w gruncie rzeczy pompa wirowa, która po podłączeniu do silnika spalinowego, tworzy wraz z pompą tłokową urządzenie, zdolne przetransportować wodę z jednego końca pompy na drugi. Dzięki zastosowaniu wysokiego ciśnienia strażacy są w stanie dosłać wodę nawet do wysoko położonych pięter budynków, dzięki czemu pożary bloków i wyższych budynków mieszkalnych mogą być opanowywane stosunkowo szybko.
Od razu warto zaznaczyć, że dla poprawnego funkcjonowania takiej pompy, niezbędne jest ułożenie jej w linii prostej do najbliższego hydrantu. Jeśli kogoś kiedykolwiek ciekawiło, dlaczego przy tym stacjonarnym sprzęcie ppoż nie wolno parkować, to dlatego, że pompa ułożona pod samochodem, lub na nim, nie dałaby odpowiednio wysokiego ciśnienia. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się autopompy, zamiast motopomp, ze względu na większą moc, a przez to podawanie wody na wyższą wysokość.
Zarówno przy tłumieniu zamieszek, które większość osób zna pewnie jedynie z filmów akcji i katastroficznych, jak i przy ratowaniu ludzkiego życia, wykorzystuje się działko wodne. Ten sprzęt ppoż pozwala strażakom na opanowywanie wyjątkowo niebezpieczne ognia, bez zbędnego skracania dystansu. Zupełnie jak przy sterowaniu lufą czołgu, operator jest w stanie z bezpiecznego wnętrza pojazdu pożarniczego ustawić się na cel, a następnie rozpocząć gaszenie. Tutaj również podawanie wody następuje z powodu użycia pompy wirowej, podłączonej do silnika.
Zapewne jedną z bardziej ikonicznych rzeczy w straży pożarnej, jest pewien niespecyficzny sprzęt ppoż, który ma funkcję wspomagającą. Mianowicie jest to drabina mechaniczna lub podnośnik hydrauliczny. Często zdarza się, że na organizowane przez szkoły festyny dla dzieci przyjeżdża straż pożarna, a wraz z nią wozy wyposażone w tego rodzaju wysięgniki. Oczywiście dla dzieci jest to nie lada atrakcja, móc wznieść się tak wysoko, jednak dla straży pożarnej jest to jedno z podstawowych narzędzi pracy, które pozwala lepiej gasić pożary na wysokościach oraz ratować ludzi z płonących pięter.
Jeśli spojrzeć na ostatnie nawet kilkadziesiąt lat w historii rozwoju miast, to niewątpliwie jeden z największych postępów poczyniły służby ratownicze. Sprzęt ppoż, który aktualnie stosujemy na co dzień, nawet w małych miejscowościach, kiedyś byłby skarbem, zdolnym ocalić najsłynniejsze miasta i budowle od niszczącego żywiołu. Powinniśmy z większą starannością docenić to, że straż pożarna jest dziś wyposażona w osprzęt, zdolny ocalić niezliczone ludzkie życia.
Polecamy także
-
Rekuperacja mechaniczna - co to jest i jakie posiada zalety?
-
Marihuana lecznicza - co leczy?
Marihuana lecznicza - co leczy? Marihuana jest suszem z roślin konopi, który przez wielu traktowany…
-
Czym jest serwer?
Czym jest serwer? Aby firma lub przedsiębiorstwo mogło zasłynąć w internecie, niezbędne okaże się posiadanie…
-
Gdzie jest witamina C
Gdzie jest witamina C - uczestniczy w wielu istotnych procesach życiowych. W związku z tym…
-
Jaki jest koszt implantów całej szczęki?
Jaki jest koszt implantów całej szczęki? Utrata zębów w szczęce jest bardzo poważnym problemem. Jednak…