Czym zajmuje się podologia? Piękne stopy to wizytówka nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Każdy…
Wypożyczalnie samochodów – zasady wynajmu
Wypożyczalnie samochodów – zasady wynajmu – podjęcie decyzji o wynajmie pojazdu bez wątpienia nie należy do najprostszych. Wypożyczenie samochodu choć dla wielu jest szansą na komfortowe i bezpieczne przemieszczanie się po mieście to niestety w dalszym ciągu znaczna część osób wyraża niepewność związaną z podpisaniem umowy wynajmu. Przed udaniem się do wypożyczalni samochodowej warto jest zaznajomić się lepiej ze specyfiką działania takich firm. Jak wygląda cały proceder związany z wynajmem pojazdu? Jak się do niego przygotować? O czym należy pamiętać? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Wynajem samochodu – czy się opłaca?
Nad tym aspektem zastanawia się praktycznie każdy potencjalny klient wypożyczalni aut. Odpowiedź na to pytanie jest kwestią bardzo indywidualną, w tym wypadku wszystko tak naprawdę uzależnione jest od naszych potrzeb i wymagań. Jeżeli podejdziemy do tego z dużym rozsądkiem to z pewnością nie będziemy żałowali pieniędzy zainwestowanych w wypożyczenie samochodu.
Podróżowanie samochodem ma wiele zalet. Jest to najprostszy sposób na uniknięcie przemieszczania się zatłoczonymi autobusami lub tramwajami. Korzystając z komunikacji miejskiej tracimy zarówno pieniądze, jak i czas. Dlatego też, jeżeli jesteś osobą, która odwiedziła konkretne miasto w celach rekreacyjnych bądź służbowych to podjęcie decyzji o skorzystaniu z oferty wypożyczalni będzie strzałem w dziesiątkę.
Koszty związane z wynajmem pojazdu nie są wysokie, obecnie wahają się one w granicach 60-70 zł za dobę. Biorąc pod uwagę zalety przemieszczania się własnym samochodem, cena za wynajem wypada bardzo atrakcyjnie, co więcej warto również wspomnieć o tym, że im dłuży będzie termin przypuszczalnego wynajmu tym cena niższa. Niektóre z wypożyczalni doceniają lojalność i zaufanie stałych klientów wynagradzając im to w postaci atrakcyjnych rabatów i promocji.
Kto może skorzystać z oferty wypożyczalni samochodowych?
Osoba chcąca wynająć pojazd powinna mieć przede wszystkim ukończone 18 lat, oprócz tego warunkiem koniecznym jest posiadanie ważnego prawa jazdy oraz drugiego dokumentu potwierdzającego tożsamość – może to być np. dowód osobisty lub paszport. To jednak nie wszystko, dbając o bezpieczeństwo zarówno swoich klientów, jak i innych uczestników ruchu drogowego firmy oferujące wynajem pojazdów często wymagają tego by wynajmujący dysponował czynnym prawem jazdy od roku lub dwóch. Oczywiście nie dotyczy to każdej wypożyczalni, większość z firm funkcjonuje w zgodzie z własną polityką działania.
Umowa z wypożyczalnią aut – na co zwrócić uwagę?
Jak już ustaliliśmy wcześniej firmy wynajmujące pojazdy pracują według określonych zasad. W związku z tym warunki zawartej umowy mogą się nieznacznie różnić. Przed ostatecznym podpisaniem sporządzonej umowy, pamiętaj o tym by dokładnie zapoznać się z jej treścią. Postępując w ten sposób zabezpieczysz się przed wystąpieniem możliwych komplikacji i nieporozumień a także poniesieniem dodatkowych kosztów. Umowa przygotowywana jest zawsze w dwóch egzemplarzach – po jednym dla każdej ze stron.
W umowie oprócz danych osobowych podmiotów pomiędzy którymi zostaje ona zawarta powinny zaleźć się także informacje odnoszące się do modelu i marki auta, stanu technicznego pojazdu, poziomu paliwa znajdującego się w baku, celu wypożyczenia auta. Dodatkowo wynajmujący zobowiązany jest do poinformowania pracownika o możliwości prowadzenia wypożyczonego pojazdu przez inną osobę np. współmałżonka.
Przed złożeniem podpisu warto również dopytać o limit kilometrów. Niewielu chętnych na wynajem auta jest świadomych tego, że wypożyczalnie w warunkach umowy zawierają maksymalną ilość kilometrów jaką może pokonać pojazd będący na wypożyczeniu. Zupełnie przypadkowe przekroczenie tego limitu wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Sprawdź stan techniczny wynajmowanego pojazdu
Mając w ręku umowę wynajmu wraz ze wszystkimi informacjami na temat modelu i marki pojazdu, należy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Czynność tę najlepiej wykonywać w obecności pracownika, któremu na bieżąco zgłaszane będą wszelkie sprzeczności i spostrzeżenia. W tym wypadku uwagę należy zwrócić nie tylko na dane, ale także na wygląd oraz sprawność auta. Jeżeli chodzi o wygląd zewnętrzny i wewnętrzny pojazdu, to każdy niepokojący nasz szczegół taki jak niewielka rysa, wgięcie czy odbarwienie powinno zostać odnotowane w umowie. Wówczas łatwiej będzie udowodnić, że szkody powstały znacznie wcześniej.
Auto musi być również w pełni sprawne, tylko wtedy poruszanie się na drogach zagwarantuje bezpieczeństwo kierowcy, pasażerom oraz innym uczestnikom ruchu. W tym celu należy po prostu uruchomić pojazd i sprawdzić, czy wszystko funkcjonuje jak powinno.
Podsumowując, proces wynajmu pojazdu z wypożyczalni samochodowej jest prosty i stosunkowo szybki. Wynajmujący po okazaniu dowodu osobistego oraz okazaniu prawa jazdy może przystąpić do podpisania umowy wynajmu. Teraz kiedy już wiesz, jak przebiega cały proces oraz na jakich czynnikach należy skupić się najbardziej to podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej możliwości wypożyczenia samochodu będzie o wiele łatwiejsze.
Polecamy także
-
Czym zajmuje się podologia?
-
Czym zajmuje się lekarz dermatolog?
Czym zajmuje się lekarz dermatolog? Chyba każdy marzy o tym, by jego skóra była miękka…
-
Pomoc prawna przy ubieganiu się o odszkodowanie
Pomoc prawna przy ubieganiu się o odszkodowanie - każdy, kto miał wypadek lub doznał urazu,…
-
Dlaczego warto zdecydować się na garnitury na miarę?
Dlaczego warto zdecydować się na garnitury na miarę? Istnieje powiedzenie, że każdy mężczyzna dobrze wygląda…
-
Sprzedaż mieszkań – Bukowe, Szczecin – zakochaj się w pięknie!
Sprzedaż mieszkań – Bukowe, Szczecin – zakochaj się w pięknie! Człowiek może być naprawdę szczęśliwy…